پنج شنبه 30 شهریور 1396 ( 11:26:44 )
ذهن آگاهی، بهترین رویکرد برای فائق آمدن بر اشتباهات رهبری

ذهن-آگاهی (Mindfulness) اصطلاحی است که اخیراً زیاد مورداستفاده قرار می‌گیرد و استادان رهبری، آن را ایده‌ی مرکزی و اصلی آموزش‌های خود می‌دانند. درک مفهوم ذهن آگاهی به شما کمک می‌کند که بفهمید چگونه می‌توانید در مسیر موفقیت قرار بگیرید.

دیکشنری مریام وبستر، معنای ذهن آگاهی را این‌طور تفسیر می‌کند: آگاهی بالا و بدون قضاوت فرد از افکار، احساسات و تجربیاتش در هرلحظه. بخش آخر این جمله، کلیدی است که ما در جستجوی آن هستیم: در لحظه‌ی حال به سر بردن.

معنی عملی ذهن آگاهی این است که شما اجازه ندهید اشتباهات، شکست‌ها و هر تجربه‌ای از گذشته، باعث شود از لحظه‌ی حال دور شوید. درعین‌حال نگذارید افکاری که به آینده مربوط می‌شوند (مثل هیجان، ترس، اضطراب، پیش‌بینی) توجه شما را از آنچه در زمان حال اتفاق می‌افتد منحرف کند.

فرض کنیم شما مرتکب اشتباهی شده‌اید و می‌خواهید آن را اصلاح کنید. اگر هنوز در حال سرزنش و شماتت خودتان باشید، نمی‌توانید بهترین راه‌حل رفع این مشکل را پیدا کنید. مسلماً شما راهی پیدا خواهید کرد، ولی نمی‌توان انتظار داشت که این راه بهترین نتایج مطلوب مورد انتظار را به شما بدهد، چراکه احساسات منفی در پروسه‌ی فکری شما اختلال به وجود می‌آورد.

ذهن آگاهی باعث می‌شود شما گذشته را در همان زمان گذشته رها کنید و در ضمن سعی هم نکنید روی مسائلی که هنوز رخ نداده‌اند متمرکز شوید، در عوض همه‌ی حواس و توجهتان را بر زمان حال بگذارید و بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید. به‌این‌ترتیب ذهن آگاهی باعث بهینه‌سازی زمان حال می‌شود و در طول زمان، این لحظات بهینه، زندگی کلی بهتری را برایتان خواهد ساخت.

mindfulness

با این رویکرد، رهبران می‌توانند از بسیاری از اشتباهات پیش‌گیری کنند:

ناتوانی در آنالیز و تحلیل

شما از آنالیز و تحقیق در مورد یک مشکل پرهیز می‌کنید، چراکه می‌ترسید پیامدهای آن برایتان دردسرساز باشد. بنابراین هیچ اقدامی نمی‌کنید (و به‌تبع همه‌چیز را از دست می‌دهید). ترس شما از اتفاقاتی که ممکن است در آینده روی دهند، مانع از حرکت شما روبه‌جلو می‌شود.

شما باید حقیقت مشکل را پیدا کنید و اطلاعات مربوط به آن را به دست بیاورید و خودآگاهی به شما کمک می‌کند که بدانید چه زمانی اطلاعات کافی را برای اقدام، به دست آورده‌اید.


ترس شما از تصمیم‌گیری اشتباه، باعث می‌شود هیچ تصمیمی اتخاذ نکنید، که خودش تصمیم اشتباهی است! مهم‌ترین وظیفه‌ی عوامل اجرایی، اجرا کردن کارهاست.

عدم موفقیت در اجرا

برای اینکه در نقش خود موفق عمل کنید، باید خودتان را از بند گذشته و آینده رها کنید تا بتوانید امروز دست‌به‌کار شوید. البته توجه داشته باشید که «اجرا» لزوماً به این معنی نیست که کاری انجام دهید. اگر تصمیم پویا و آگاهانه‌ی شما این باشد که وضعیت فعلی باید به همین صورت باقی بماند، شما وظیفه‌ی خود را که بهینه‌سازی شرایط است، انجام داده‌اید.

ترس از تکرار رخدادهای گذشته

فرض کنید شما درگذشته، در شرایطی خاص تصمیم X را گرفته‌اید که اشتباه بوده و به شکست منجر شده است. شما دیگر در هیچ شرایطی حاضر نیستید فعالیت X را در برنامه‌های خود قرار دهید، چراکه یک‌بار در آن شکست‌خورده‌اید.

این کار مثل این است که شما فردی را به خاطر عملکرد اشتباهش اخراج کرده باشید و حالا دیگر حاضر نباشید هیچ فردی را که هم‌اسم او است، استخدام کنید! شاید به نظر احمقانه باشد، ولی وقتی بیش‌ازحد بر گذشته و آینده تمرکز کنید ،مرتکب اشتباهات و قضاوت‌هایی از همین دست می‌شوید.

هوشیاری و ذهن آگاهی به ما کمک می‌کنند که در مقام ناامنی تصمیم‌گیری نکنیم، چراکه متوقف ماندن در شرایطی که به ما حس ناامنی و مخاطره می‌دهد، ما را انتخاب‌های اشتباه هدایت می‌کند.

این رویکرد به تمرین و ممارست نیاز دارد، ولی شاهد خواهید بود که ارزش تلاش شما را دارد.

برچسب ها :

نظرات داده شده

دیدگاه شما

ایمیل شما :

نام شما :

نظر شما :

لطفا حاصل عبارت 5+4 را در باکس زیر وارد کنید :

طراحی سایت در شیراز- طراحی وب سایت در شیراز
شرکت طراحی سایت در شیراز - طراحی سایت ارزان در شیراز
سایت در شیراز - سایت شیراز

طراحی سایت در شیراز در شیراز طراحی سایت در شیراز و طراحی وب سایت در شیرازو شرکت طراحی سایت در شیراز از سیرن بهترین کیفیت را بخواهید

طراحی وب سایت در شیراز طراحی وب سایت حرفه ای در شیراز و طراحی صفحات سایت داینامیک و طراحی اپلیکشن موبایل در شیراز
    وب سایت شما به منظور جلب اعتماد مشتری باید حرفه ای به نظر بیاید و ظاهری قابل اعتماد داشته باشد. طراحی سایت ضعیف باعث هدر رفتن هزینه های شما خواهدشد. شرکت طراحی سایت سیرن با ارائه خدمات سایت ارزان در شیراز ، سایت در شیراز، سایت در جنوب کشور و وب سایت در استان فارس می پردازد. در پایین برخی از خدمات مرکز تخصصی طراحی وب سیرن پرداخته شده است.

طراحی سایت در شیراز

طراحی سایت در شیراز در شیراز از جمله خدمات شرکت سیرن در شهر شیراز  است. برای طراحی سایت در شیراز شیراز ، شما ابتدا از نمونه کارهای سایت ما و نمونه کارهای فروشگاه اینترنتی در قسمت نمونه کار های طراحی سایت دیدن فرمایید و سپس با شماره تلفن های موجود در قسمت تماس با ما تماس بگیرید

طراحی وب سایت در شیراز

طراحی وب سایت در شیراز در شیراز یکی از مهمترین خدمات شرکت طراحی سایت سیرن است. برای طراحی وب سایت در شیراز کافی است شما ابتدا از نمونه کارهای سایت ما و نمونه کارهای فروشگاه اینترنتی در قسمت نمونه کار های طراحی سایت دیدن فرمایید و سپس با شماره تلفن های موجود در قسمت تماس با ما تماس بگیرید

طراحی سایت ارزان در شیراز

طراحی سایت ارزان در شیراز از مهمترین siren web design به حساب میاید. برای طراحی سایت ارزان در شیراز شیراز کافی است هدف خود از طراحی سایت را مشخص نمایید سپس از، قسمت طراحی سایت ارزان در شیراز از نمونه کارهای سایت ما و نمونه کارهای فروشگاه اینترنتی در قسمت نمونه کار های طراحی سایت دیدن فرمایید و سپس با شماره تلفن های موجود در قسمت تماس با ما تماس بگیرید

شرکت طراحی سایت در شیراز

یکی دیگر از خدمات ما در گروه طراحی سایت سیرن که یکی از بهترین  شرکت طراحی سایت در شیراز است. کارفرمایان و مشتریان عزیز جهت شرکت طراحی سایت در شیراز کافی است از طریق سایت ما و قسمت شرکت طراحی وبسایت در شیراز، از نمونه کارهای سایت ما و نمونه کارهای فروشگاه اینترنتی در قسمت نمونه کار های طراحی سایت دیدن فرمایید و سپس با شماره تلفن های موجود در قسمت تماس با ما تماس بگیرید

سایت حرفه ای در شیراز

یکی دیگر از خدمات siren web design سایت حرفه ای در شیراز است. کارفرمایان عزیز جهت سایت حرفه ای در شیراز کافی است شما ابتدا از نمونه کارهای سایت ما و نمونه کارهای فروشگاه اینترنتی در قسمت نمونه کار های طراحی سایت دیدن فرمایید و سپس با شماره تلفن های موجود در قسمت تماس با ما تماس بگیرید

طراحی فروشگاه اینترنتی در شیراز

طراحی فروشگاه اینترنتی در شیراز برای تمامی سلیقه ها امکان پذیر است. گروه طراحی سیرن با فراهم آوردن تعداد زیادی نمونه کار فروشگاه اینترنتی در شیراز و قرار دادن تصاویر و امکانات آنها درون وب سایت این امکان را برای شما فراهم می آورد که با دید بهتر تصمیم خود را برای راه اندازی فروشگاه آنلاین بگیرید جهت طراحی فروشگاه اینترنتی در شیراز کافی است با شماره های درون وب سایت تماس حاصل فرمایید.

موبایل اپلیکشن در شیراز

موبایل اپلیکشن در شیراز از دیگر خدمات شرکت طراحی اپلیکشن سیرن در شیراز است. جهت موبایل اپلیکشن در شیراز کافی است ابتدا طرح اپلیکشن خود را برنامه ریزی کنید و سپس با ما برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

 

طراحی وب سایت واکنش گرا در شیراز

طراحی وب سایت شیراز

طراحی سایت شیراز

شرکت طراحی سایت شیراز